ABD’den Türkiye açıklaması. ‘İlişkilerimizi zedelemez’

Türkiye’nin Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) İsrail aleyhine açılan “soykırım” davasına müdahil olmasının ardından Beyaz Saray’dan konuya ilişkin yapılan açıklamada, düşüncelerin farklı olduğunu ancak bunun ikili ilişkileri etkilemeyeceği belirtildi.

Telekonferans yoluyla düzenlenen basın brifinginde UAD’deki İsrail’e yönelik soykırım davasına ilişkin gündemi değerlendiren Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, ABD’nin UAD’de devam eden İsrail davası konusundaki tutumunun net olduğunu ve Ankara’nın kararıyla ilgili yorumun Türkiye’ye ait olduğunu vurguladı.

Ankara ile konuyu farklı değerlendirdiklerini belirten Kirby, bu durumun değerli bir NATO müttefiki olan Türkiye ile ilişkileri zedelemeyeceğini açıkladı.

Kirby, bazen müttefiklerle bazı konularda farklı düşünmelerinin normal olduğunun altını çizdi.

ERDOĞAN ABD’Yİ ZİYARET EDECEK Mİ?

Kirby, kendisine sorulması üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye yönelik bir ziyaretine ilişkin önünde bir şey olmadığını açıkladı.

1 Mayıs’ta Türkiye’nin İsrail aleyhinde UAD’de açılan soykırım davasına müdahil olma kararı aldığını Dışişleri Bakanı Hakan Fidan duyurmuştu.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda en az 14 bin 685’i çocuk, 9 bin 670’i kadın olmak üzere 34 bin 596 Filistinli katledilirken, 77 bin 816 kişi ise yaralandı.

Enkaz altında hala binlerce ölü olduğu açıklanırken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir