Binance ve O Borsa, Altcoin Listeleme Kurallarını Yeniledi!

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, meme tokenlarındaki patlama ve yatırımcıları koruma konusundaki endişeler sonrasında yeni projeleri listeleme konusunda daha katı bir yaklaşım benimsiyor. Bu hamle, kripto piyasasının yeni projelerin ilgi ve borsa listelemeleri için yarıştığı bir boğa koşusu yaşadığı bir dönemde geldi. Daha önce Binance’in yeni tokenlerin kabulü konusunda daha liberal bir politikası vardı ve bu da geçmişte birçok listeden çıkarmalara yol açmıştı. Artık borsa, listeleme sürecini standartlaştırmayı ve hızlandırmayı, aynı zamanda sadece meme odaklı abartılı reklamın ötesinde net fayda ve uzun vadeli planlara sahip projelere öncelik vermeyi hedefliyor.

Binance ve Kraken, altcoin listelemesi hakkında yeni kurallar koyuyor

En son boğa piyasasında, en yeni projeleri yakalamaya çalışan yeni listelemeler patlama yaşadı. Bazıları hızla likidite çekerek başarılı oldu. Kraken ve Binance, çeşitli ticaret katmanlarına yeni tokenler eklemeye hala hazır ancak doğru türdeki kripto projesini kabul etmeye de dikkat ediyorlar. Binance’in en büyük endişelerinden biri, geliştiriciler ve risk sermayedarları (VC’ler) için topluluk dağıtımı dışında büyük miktarda token tahsisi sağlayan projeler uygulamasıdır. Bu, ilk yatırımcıların nakit para kazanmaya çalışması nedeniyle, uzun hak kazanma programlarına rağmen önemli miktarda piyasada düşüşlere yol açabilir.

Bu sorunu çözmek için Binance’in yeni listeleme kuralları, topluluk dışında minimum tahsisle daha geniş bir token dağıtımını vurguluyor. Bu, daha istikrarlı bir piyasa ortamı yaratmayı ve büyük token sahiplerinin fiyat manipülasyonunu önlemeyi amaçlıyor. Bilinçli kullanıcı kararlarını desteklemek için Binance artık projelerden toplam tedarik, dağıtım programları ve hak kazanma dönemleri gibi ayrıntılar da dahil olmak üzere tokenomiklerinin tam bir geçmişini sağlamalarını isteyecek. Bu bilgilere listeleme sayfalarından kolayca erişilebilecek ve böylece kullanıcıların yatırım yapmadan önce potansiyel riskleri ve ödülleri değerlendirmelerine olanak sağlanacak.

FDV açıklamasına zorunluluk

Bir diğer odak noktası ise, toplam arzla karşılaştırıldığında sınırlı sayıda dolaşımdaki token anlamına gelen küçük bir “float”a sahip projelerdir. Bu uygulama, değerlemeleri şişirebilir ve yanıltıcı piyasa değerleri yaratabilir. Binance, projelerin sonunda dolaşıma giren tüm tokenleri dikkate alan Tamamen Seyreltilmiş Değerlemesini (FDV) açıklamasını zorunlu kılarak bu tür durumları önlemeyi amaçlıyor. İlginç bir şekilde, yerleşik tokenlar bile tam seyreltme eksikliği gösteriyor; en iyi mavi çip tokenlarının yalnızca %24,7’si tamamen seyreltilmiş durumda.

Büyük değere sahip koinler %54 seyreltmeyle daha iyi performans gösterirken, daha yeni lansmanlar ve meme coinler genellikle çok daha küçük bir dalgalanmaya sahiptir. Meme coin çılgınlığı, fonları çekerken ve topluluklar oluştururken, değişken doğası ve fayda yerine viralliğe odaklanması nedeniyle şüpheleri artırdı. Bu olgu, kripto girişimlerine yönelik risk sermayedarlarının ilgisinin yeniden canlanmasıyla birleştiğinde, Binance’in şu anda düzenlemeye çalıştığı düşük dalgalanmalı, yüksek değerli listelemelere katkıda bulundu.

Kripto pazarındaki patlama, blockchain projeleri için VC finansmanının geri dönüşüne tanık oldu. Bu eğilim, güçlü ekiplere sahip, iyi finanse edilen girişimlerle sonuçlanır, ancak çoğu zaman tokenların önemli bir kısmı ilk destekçilere ve VC’lere ayrılır. Binance’in yeni kuralları, bu projelerin finansal desteğinin yanı sıra daha geniş bir topluluk dağılımı sergilemesini sağlamayı amaçlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir