Irkçı sloganların atıldığı videoya tepki: ‘Almanya için utanç’

ALMANYA – Almanya’nın kuzeyinde bulunan Slyt adasında zenginlerin gittiği bir mekandaki eğlencede, yabancı düşmanı ve ırkçı sloganlar atılmasına hükümet ve partilerden sert tepki geldi. Siyasetçilerin yanı sıra, olayın yaşandığı Pony adlı mekanın işletmecisi ile sloganları atanların işverenleri de sloganlara sert tepki gösterdi.

İşletme sahibi, slogan atanlar hakkında suç duyurusunda bulundu, slogan atanlardan kimlikleri belirlenen üç kişi işverenleri tarafından işten çıkarıldı. Skandal, eğlenceyi ve sloganların yer aldığı videonun sosyal medyada yayınlanmasıyla ortaya çıkmıştı. Videoda L’Amours Tour müziği eşliğinde dans eden bir grup, “Almanya, Almanlarındır, yabancılar dışarı (Deutschland den Deutschen, Ausländer raus)” sloganları attı.

BAŞBAKAN SCHOLZ: İĞRENÇ VE KABUL EDİLEMEZ

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Federal Başbakan Olaf Scholz, ırkçı ve yabancı düşmanı sloganları ‘iğrenç ve kabul edilemez’ olarak niteledi, “Bunları kesinlikle görmezden gelmemeliyiz” dedi. Başkent Berlin’de bir etkinlikte video hakkında konuşan Scholz, hükümet olarak çalışmalarının ırkçılığı ve yabancı düşmanlığını engellemeye yönelik olduğunu söyledi. Scholz, bu tür olayların yaygınlaştığını ifade etti.

SPD’li Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser de videoya sert tepki gösterdi, ırkçı ve yabancı düşmanı slogan atanları, ‘Almanya için utanç’ olarak niteledi. Funke Medya Grubu’na konuşan Faeser, şunları söyledi: “Nasıl bir kin bu? Nasıl bir ortam bunları, herkesin ortasında bu sloganları atmaya cesaretlendiriyor? Bunlar refah ortamında paralel bir toplumda mı yaşıyor? Bu tür olaylar normalleşmemeli, cezalandırılmalı.”

YEŞİLLER EŞBAŞKANI LANG: ANAYASAMIZ ‘NAZİLER DIŞARI’ DİYOR

Yeşiller Eşbaşkanı Richarda Lang da konuya ilişkin açıklamasında, 75’inci yılına ulaşan anayasanın 1’inci maddesi olan “İnsan onuru dokunulmazdır” ilkesini hatırlattı. Lang, “Bu ilke, sadece beyaz insanlar, Almanlar için değildir. Her bir insanın onuru dokunulmazdır. Anayasamız, ‘Naziler dışarı’ diyor” diyerek tepkisini ifade etti. Karlsruhe kentinde bir seçim etkinliğinde konuşan Lang, bu tür şeyleri gördüğünde kendisini çok kötü hissettiğini söyledi. Lang, sloganları atanların varlıklı ailelerin çocukları olduğuna atıfla, “Refah içinde nasıl bir kayboluştur bu? Nasıl bir abes çıldırmışlıktır bu?” sorularını yöneltti.

NRW MEDYA BAKANI LİMİNSKİ: BU TÜR VİDEOLAR YAYGINLAŞIYOR

Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti’nin Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Medya Bakanı Natahanael Liminski, ağırlıklı olarak TikTok’ta bu tür videoların yaygınlaştığını söyledi. İppen.Media internet sitesine konuşan Liminski de videoyu ‘iğrenç ve kabul edilemez’ olarak niteledi, sosyal medyada aşırı sağ kesimde çekinme eşiğinin aşıldığını ifade etti. Orta sınıfın hızla radikalleştiğini gözlemlediklerini belirten Liminski, sosyal medyadaki paylaşımlarda ironi, kin ve kışkırtmada sınırların birbirine karıştığını söyledi.

SPD’NİN AÇIKLAMASI ELEŞTİRİLERE HEDEF OLDU

SPD’nin skandal video hakkındaki açıklaması da eleştirilere hedef oldu, bunun üzere parti açıklamayı kaldırdı, özür diledi. Alman bayrağı üzerindeki açıklamada, “Almanya, demokrasiyi savunan Almanlarındır” cümlesi yer alıyordu. Bu cümle, Nazilerin sloganı, “Almanya, Almanlarındır” sloganına gönderme olarak düşünülmüştü.

Özür açıklamasında, “Videoya tepkide doğru kelimeleri bulamadık, bunun için özür dileriz. Ülkemizi aşırı sağcılara ve nefret söylemcilerine bırakmayacağız” denildi.

BİR VİDEO DAHA ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan, ırkçı ve yabancı düşmanı sloganların atıldığı ve şarkıların söylendiği bir video daha ortaya çıktı. Videoda, Aşağı Saksonya Eyaleti’nin Lörningen kentinde bir atıcılar kulübünün eğlencesinde yine L’ Amours Tour şarkısı eşliğinde dans edenler, yabancı düşmanı ve ırkçı sloganlar attı. Olay, eğlenceyi filme alan görgü tanıklarının, videoyu polise bildirmesi üzerine ortaya çıktı. Videonun TikTok’ta da yayınlandığı bildirildi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir