Tertemiz ormanlar için

Türkiye genelinde orman yangınlarını önlemek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Orman Benim” kampanyası başlatıldı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın Muğla’da startını verdiği kampanya 81 ile yayıldı. Binlerce vatandaş, bulundukları illerdeki ormanlarda bir araya gelerek yürüyüş yapıp çöp topladı.

İbrahim Yumaklı

BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM

Kampanyaya yönelik bilgi veren Bakan Yumaklı, “Ormanların büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda, bu alanları çöp ve atıklardan arındırmak, temiz tutmak, korumak sadece bir kurumun değil toplumun da sorumlulukları arasında yer alıyor. Orman yangınlarının yüzde 90’ının insan kaynaklı olduğu dikkate alındığında ormana atılan atıkların orman yangınlarının çıkması ve ilerlemesinde önemli role sahip olduğu görülüyor. Ayrıca, doğaya atılan cam, plastik, kağıt gibi atıklar da yangına sebep olabiliyor. Bakanlıkça, orman yangınlarıyla mücadelede yürütülen çalışmalarda yangın öncesi alınması gereken önleyici tedbirler temel strateji olarak belirlendi. Artık bu mücadeleyi yalnızca orman teşkilatımızla değil, 7’den 70’e tüm vatandaşlarımızla, adeta milli mücadele ruhuyla gerçekleştirme zamanı.” dedi. Kampanya kapsamında Bakan Yumaklı da çöp toplama etkinliğine katıldı.

81 İLDE ORMANLAR TEMİZLENDİ

Bakan Yumaklı’nın başlattığı kampanyaya tüm Türkiye’de vatandaşlar da eşlik etti. İstanbul’da Eyüpsultan Kemerburgaz Göktürk Devlet Ormanı’ndaki etkinliğe İstanbul Valisi Davut Gül, İstanbul Orman Bölge Müdürü Celal Pir, Eyüpsultan Kaymakamı İhsan Kara ve Eyüpsultan Belediyesi Başkanı Mithat Bülent Özmen ve öğrenciler katıldı. Kütahya, Ankara, Gümüşhane, Balıkesir, Kırıkkale başta olmak üzere 81 ilde doğaya atılan cam, plastik, kâğıt gibi atıklar toplandı. Çocuklar, gençler ve yaşlılar ormanlarda buluştu. Hem ormanlar temizlendi hem de vatandaşlar eğlenerek vakit geçirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir